Jednym spośród największych wyzwań w lwiej części miast w Polsce jest komunikacja. Nasze województwa są nie przygotowane do tak ogromnego natężenia korków, jaki został zapoczątkowany przez wzrost liczby pojazdów na polskich szosach. Przez to właśnie główną z najważniejszych kierunków rozwoju które musi podjąć prawie każde miasto jest zainwestowanie środków w transport i komunikację. Nawierzchnie drogowe i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki pozwoli polepszyć wygodę mieszkańców a także poprawi całokształt infrastruktury miasta.

Spośród okolicznych lokalizacji, inwestycje komunikacyjne jakie realizuje Kraków mocno się wyróżniają. Mieszkańcy w plebiscycie opowiedzieli się za metrem, jednak przed tym jak metro zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową oraz nawierzchnie drogowe potrzeba zainwestować dużo pieniędzy . Z bardziej istotnych decyzji finansowych warto wymienić:
w pełni napędzaną elektrycznie nitkę autobusów – pierwszą w kraju,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec PKP wraz z galerią handlową.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju Kraków ma inwestycje w przynajmniej kilkanaście nowych dróg dojazdowych pomiędzy już wybudowanymi drogami i naprawy istniejących tras autobusowych i połączeń podmiejskich.
Krakowianie remontów nie znoszą – problemy w komunikacji i dojazdach do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Warto jednak pamiętać, że bez napraw infrastruktura nie może się poprawić i by mieszkało się lepiej, trzeba wytrwałości.Kraków wybory 2014
Inwestycje w komunikacje to nie tylko następne linie komunikacji, ale również lepszej jakości nawierzchnia jezdni, która będzie lepsza i odporna. ( kolejnym z takich wzorów jest odporna na ścieranie nawierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków wymaga dodatkowo kolejnych remontów i nowych pomysłów, by jeździło się po nim wygodnie. Nie tylko autem, ale też autobusami. Ale da się zauważyć jasno, że całość jest na prostej trasie do tego, by Krakusom żyło się tu naprawdę miło i przyjemnie.